Diş Eksikliği

Diş eksildiğinde kıymetini anlayıp eksik diş tedavisi, daha doğrusu giderilmesi rehabilitasyonu için araştırma başalar.
Eksik dişin yerine ne yapılabilir diye merak edenler için üç farklı alternatif olabilir. Ancak mevcut ağız durumunuza göre size hangi tedavinin daha uygun olduğunu klinik inceleme sonrası söyleyebilirim.

Eksik Dişlerin Zararları

Diş kaybının gerçekleştiği yaşa bağlı olarak çene kemiğinde asimetri ve büyüme bozukluğu olabilir. İlerleyen zamanlarda eksik dişin ön ve arkasındaki dişte devrilme olur. Diş karşı çene diş ile temas edemediği için karşısındaki dişte uzama olur. Uzayan diş ileride eksik diş alanını kaplayacak ve diş yapına engel olacaktır.

Her eksilen diş çiğneme fonksiyonunun azalması demektir. Yüzdeki yumuşak doku kaybı ve konuşma bozukluğu gibi fonksiyonel sorunlar da yaşanır. Eksik diş ön bölgede ise estetik sorunlar kaçınılmazdır.

Bizim tavsiyemiz diş kaybı sonrasında mümkün olan en kısa sürede diş hekimine gidilerek o bölge için en elverişli tedavinin gerçekleştirilmesidir. Aşağıda eksik diş yerine yapılabilecek işlemler hakkında bilgiler veriyor olacağım. Linkleri takip ettiğinizde daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Eksik Diş Tedavileri (Eksik dişler nasıl yapılır?)

Eksik dişler nasıl yapılır diye çok sayıda soru soruyor hastalarım. Klinikte de tek tek anlatmama rağmen yazılı bir döküman olarak buraya da koyduğumda beni tanımayan, ancak diş eksikliği yaşayan daha fazla insana eksik diş tedavisini anlatmış olacağım ve bu da beni mutlu edecek. Kayıp diş için en sık uygulanan üç yöntemi sıralayayım. Sonra da bunlar hakkında bilgiler vereyim. Yazıların üzerindeki linkeri tıkladığınızda daha detaylı bilgi içeren sayfalara gidip örnek resimleri ve avantaj dezavantaj gibi bilgilere de ulaşacaksınız.

  1. Diş köprüsü
  2. İmplant
  3. Protez diş yapımı
  4. Orodonti

1-Diş Köprüsü

Eksik diş için diş köprüsü uygulaması porselen diş köprüleri ile uzun yıllar yapılmış olmasına rağmen artık zirkonyum diş köprü ile diş eksikliği tedavi edilmektedir.  Zirkonyum diş kaplama sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

2- İmplant

Giderek yaygınlaşan implant tedavisi artık ilk tercihimz. Eksik diş boşluğu müsade ettiği ölçüde hastalarımıza implant tedavisi öneriyoruz.

3- Protez Diş Yapımı

İmplant ve diş köprüsü uygulama olanağı olmadığında son çare diş protezi. Takılıp çıkarılabilen diş protezleri tam protez ve bölümlü protez olarak uygulanıyor.Hareketli protezler de kancalı diş protezi ve hassas tutuculu çıt çıtlı diş protezi olarak imal edilebilmektedir.

4-Ortodonti

Eksik diş, diş teli ile nasıl giderilir diye merak edenlere hemen cevap vermek isterim. Yaygın bir yöntem olmamasına rağmen bazı durumlar için son derece elverişli tedavi yöntemi ortodonti tedavisidir. Diş eksikliği için küçülmüş diş boşlukları ortodonti uzmanı tarafından yapılan ortodonti tedavisi ile kapatılabilmektedir.

Eksik diş tedavisi köprü fiyatları ile implant fiyatlarını karşılaştırdığım popüler yazıyı okudunuz mu?