Diş Dolgusu

Diş Dolgusu Nedir?

Diş çürüğü için en iyi tedavi yöntemi diş dolgusudur diyebiliriz. Diş minesinin asitler ile bozulması sonrasında yumuşayan bölge temizlenir ve boş kalan alana diş dolgusu uygulanır. Diş dolgusu günümüzde diş renginde yapılmaktadır. Malzeme kalitesine bağlı olarak kullanım ömrü 2 ile 15 sene arasında olabilir.

Diş dolgusu için dolgu malzemesinin estetik özellikleri önemlidir. Diş renginde olmalı ve dişin saydamlığını taklit edebilmelidir. Bukalemun efekti oluşturan modern diş dolguları sayesinde doğal diş gibi görünen estetik diş dolguları uygulayabilmekteyiz.

Diş Dolgusu Fiyatı Ne Kadar?

IŞINLI DOLGU KOMPOZİT

Diş dolgusu fiyatları genellikle diş kaplama fiyatlarını yarısı gibidir. Güncel olmasa da diş dolgu fiyatları 250TL ile 450 TL arasında uygulanmaktadır. Diş çürüğünün hacmi, dişin uyuşturma gerektirmesi, kullanılan malzeme, klinik ekipmanlar ve en önemlisi bu iş için gösterilen özen diş dolgu fiyatlarını belirler.

Ucuz diş dolgusu yaptırmak için 50-100 TL az vereceği kliniklere giden hastalar zaman içerisinde hem dişlerindeki ağrı ile çok sorun yaşayabilir, hem de dişi kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirler. İşi bir defa yaptırıp tam yaptıranlar ise senelerce sorunsuz bir biçimde diş dolgularını kullanabilirler.

Diş Dolgusu Yapımı Nasıl?

Önce çürük alan klinik muayene ve diş röntgeni ile tespit edilir. Diş çürüğünün yeri ve derinliğine göre uygun alEt ve uçlar kullanılarak çürük diş uzaklaştırılır. Kalan diş dokusunun korunması ve sealent ile kapatılması önemlidir. Dişin derin tabakaları aside maruz kalır veya korunmadan üzerine diş dolgusu tatbik Edilir ise ileride şiddetli ağrı ile sizi bir gece uykunuzdan uyandırabilir.

Videoda ön dişinde çürük oluştuktan sonra çok fazla zaman kaybetmiş bir hastanın ön diş dolgusu yapımını izleyebilirsiniz. Önce diş dolgusu yapılacak alan temizleniyor. Daha sonra kalan sağlam doku örtücü sealent ile kapatılıyor ve diş rengini taklit eden kompozit diş dolgusu uygulanıyor.

Diş dolgu işlemi bittikten sonra kendi dişinizin renginde ve formunda bir dişe kavuşmuş oluyorsunuz. Gördüğünüz gibi korkacak bir şey yok. Diş tedavisinden değil tedaviye geç başlamaktan korkabilirsiniz.

Diş dolgusu fiyatını öğrenmek isteyenler için güncel diş dolgusu fiyatı yazımı okumalarını öneriyorum