Diş Eti Hastalığı Tedavisi

Periodontal hastalık veya “periodontitis”, diş eti hastalığının ileri bir şeklidir. Kanama, diş hareketliliği, ağız kokusu, tartar oluşumu ve diş kaybı gibi sorunlar ile bağlantılıdır. Erken müdahale yoluyla, dişlerinizi mümkün olduğu kadar uzun süre korumaya yardımcı olan tedavi edici diş eti hastalığı tedavileri sağlayabiliriz.

Diş Eti Hastalığı

Diş hekiminin muayenehanesine gittiğinizde sanki sadece dişlerinize bakıyormuşuz gibi hissedebilirsiniz. Aksine, ağız ve sistemik sağlık söz konusu olduğunda diş etlerinize ve büyük resme de bakıyoruz. Tedavi edilmeden bırakıldığında, vücudunuz bakterileri ağzınızın içinden alabilir ve kan dolaşımı yoluyla vücudunuzun başka bir yerine geçmesine izin verebilir. Bu durum, özellikle şeker hastalığı ve kalp hastalığı gibi tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde hızla komplikasyonlara yol açabilir.

Diş eti hastalığı tedavileri, bakteriyel enfeksiyonun kaynağını ortadan kaldırarak diğer tıbbi komplikasyon olasılıklarınızı azaltır. Altta yatan sağlık sorunlarını yönetmekte zorluk çekiyorsanız ve tedavi edilmemiş periodontal hastalığınız olduğunu biliyorsanız, hemen diş bakımı aramanız önemlidir.

Diş Eti Hastalığı Belirtileri

Sürekli ağız kokunuz varsa, diş etleriniz hassaslaşırsa veya dişlerinizi fırçalarken ve diş ipi kullandığınızda kanarsa, diş eti hastalığınız olabilir. Dişlerinizin ayrıntılı bir incelemesini yapacağız , diş eti ve kemik seviyelerinizin kayıtlarını alacağız ve herhangi bir enfeksiyonun boyutunu belirlemek için birkaç röntgen çekeceğiz. Bulgularımıza bağlı olarak, size en uygun eylem planını bildireceğiz.

Dikkat edin: Sigara içen veya kansızlık gibi belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler, diş eti hastalığının geleneksel semptomlarını göstermeyebilir. Tütün ürünlerini kullanan kişiler, diş etlerinde şişkinlik veya kanamaların geleneksel belirtilerini nadiren görürler. Düzenli kontrollerinizi sürdürmek, çok geç olmadan diş kaybını önlemenize yardımcı olabilir.

Diş Eti Hastalığı Tedavisi

Diş Temizletme

Diş eti hastalığının tedavisi genellikle bir dizi periodontal derin temizlik içerir. Rahatınızı sağlamak için talep üzerine dişlerinizi uyuştururuz. Mümkün olduğunca rahat hissetmenizi istiyoruz. Temizleme sırasında, diş etlerinizin altında, dişler arasında ve kök yüzeylerindeki birikintileri gidereceğiz. Ziyaret genellikle bir saatten az sürer. Şiddetli diş eti hastalığınız varsa, her seferinde ağzınızın bir kısmı üzerinde çalışmanızı ve işlemi tamamlamak için birkaç farklı randevu ayarlamanızı tavsiye edebiliriz. Derinlemesine temizlik tamamlandıktan sonra, diş etlerinizin nasıl iyileştiğini görmek için genellikle 3-4 ay içinde bir inceleme için geri gelirsiniz. Her şey tatmin edici göründüğü sürece, sizi 3-4 aylık bir sıklıkta tutmaya devam edebilir veya altı ayda bir randevu alabiliriz.Diş eti tedavisi, diş temizletme, diş eti küretajı, periodontitis, güngivektomi, flap olerasyonu ile yapılabilir.

Ağız Bakımı

Diş eti bakımı için tasarlanmış diş macunu reklamlarını gördüyseniz, bu ürünlerin diş tedavisinin yerini almadığını bilmeniz önemlidir. Fırçalama ve diş ipi yardımcı olur, ancak diş köklerinin üzerinden diş etlerinin altındaki bakteri plağına veya tartara ulaşamayabilirler. Tek çözüm, diş hekimi ile birlikte ağız sağlığı terapistinizle bir bakım planı yapmaktır. Agresif hastalığın diş eti tedavisine yanıt vermediği durumlarda, bir uzmana görünmek gerekebilir.

Kontroller ve Temizlikler

Rutin kontroller, ağız sağlığını korumanın ayrılmaz bir parçasıdır. Altı aylık ziyaretleriniz sırasında, son ziyaretinizden bu yana meydana gelen değişiklikleri taramak için dişlerinizi ve diş etlerinizi kapsamlı bir şekilde inceleyeceğiz. Bu şekilde sorunlar, daha karmaşık veya acı verici bir şeye dönüşmeden önce erken tespit edilebilir.

Altı ay, randevular arasında biriken birikintileri giderir, ağız hijyeninizi iyileştirir ve nefesinizi ferahlatır. Tartar seviyelerini izleyeceğiz ve diş eti hastalığının erken belirtilerini tarayacağız, böylece enfeksiyonlar hala geri dönüşümlü iken ele alınabilir. En erken aşamada yakalandığında, diş eti iltihabı, diş eti ve kemik kaybına dönüşmeden önce tedavi edilebilir.

Tipik kontrol randevusu genellikle 40-50 dakika sürer. Daha genç hastalar için ziyaret biraz daha kısa olabilir. Size yardımcı olabilecek herhangi bir alan hakkında da tavsiyelerde bulunacağız – elektrikli bir fırçanın işe yarayıp yaramayacağını göstermek,