Yirmilik Diş Çekimi

Ağzınızın arkasında çıkacak son dişler tipik olarak “yirmilik” dişleriniz olarak adlandırılır. Üçüncü azı dişleri olarak da bilinirler. Kişiye bağlı olarak, yirmi yaş dişleri genellikle ergenlik çağındaki ya da yirmili yaşlarda bazen çıkar. Bunların 30 yaşına yaklaştıkça tamamen geliştiğini görmek nadir değildir.

Yirmilik Diş  Sorunları

Ağzınızın arkasında boşluk olmaması, yirmilik dişlerinize ekstra baskı yapma eğilimindedir. Bu nedenle, garip yönlerde veya açılarda büyüyebilirler. Yirmi yaş dişleri, çenenizde veya komşu dişlerde büyüyerek ağrıya, yapısal hasara veya enfeksiyona neden olabilir.

Komşu sağlıklı dişlerinizde hasarı önlemek için, herhangi bir sorunu kontrol etmek için bir röntgen çektirmenizi öneririz. Uygun bir eylem planı önermek için üçüncü azı dişlerinizin sağlığını ve konumunu rutin olarak izleyeceğiz. yirmilik dişlerinin bazı komplikasyonları dahil edilmeye duyarlıdır

  1. Çürüme
  2. Diş eti hastalığı
  3. Yer darlığı
  4. Ağrı
  5. Şişme
  6. Kistler

Yirmilik dişler tam olarak çıksa bile, ağzınızdaki konumları günlük olarak temizlenmelerini zorlaştırır. Bu senaryo yalnızca üçüncü azı dişleriniz için bir risk oluşturmaz, aynı zamanda bitişik dişlerde diş sağlığı sorunları olasılığınızı da artırır.

Yirmilik Dişlerin Çekilmesi Gerekir mi?

Gülüşünüzün genel sağlığı tehlikedeyse, bir bilgelik dişinin çıkarılması önerilir. Aktif çürüme veya diş eti hastalığını tedavi etmek yerine üçüncü azı dişinin cerrahi olarak çıkarılması en iyisidir, çünkü bu koşullar muhtemelen tekrarlamaya devam edecektir. Üçüncü azı dişleri tipik olarak işlev görmediklerinden, diş çekimi sonrası değiştirilmelerine gerek yoktur.

Durumunuz için yirmilik diş çekiminin en iyisi olduğuna karar verirsek, çıkarma işlemi genellikle 30-60 dakikalık bir randevu gerektirir. Sizi ayrı bir uzmana göndermek yerine, 20’lik diş çıkarma ameliyatı kliniğimizde tamamlanabilir.

Yirmilik Diş Çekim Fiyatı 2021 de Ne Kadar?

20’lik dişler bazen sürebilir. Bazen de gömük kalırlar. Gömük kalan yirmi yaş dişleri genellikle eğri de olur. En azından arkadaki kemiğin engellemesi nedeni ile çıkmakta zorlanan bu dişlerin çekimi cerrahi olarak gerçekleştirilir. Özel cihaz ve ekipmanlar kullanıldığı için ısa süre içerisinde sorunsuzca çekilirler. Yirmilik diş çekim fiyatları 500 TL den başlamaktadır.

20’lik Diş Çekim Sonrası

YİRMİ YAŞ DİŞ ÇEKİMİ

20’lik diş çekimi sonrası iyileşme kişiden kişiye farklılık gösterir. Vücudunuz iyileşirken bir veya iki gün hassasiyet bekleyebilirsiniz. Ağır kaldırmaktan veya spor salonu egzersizlerinden kaçınarak işten en az birkaç gün izin almayı planlayın. Anahtar, kan basıncınızı düşük tutmaktır, böylece çekim yeriniz düzgün bir şekilde iyileşir (kuru soket riskini en aza indirir).

İyileşirken işten izin almanız gerekiyorsa, işvereninize veya okulunuza vermeniz için size bir doktor belgesi verebiliriz.

20’lik Diş Kontrolüne Ne Zaman Gitmeli?

Tüm hastalarda yirmilik diş gelişiminin izlenmesini tavsiye ederiz. Genellikle, çocuğunuz 15-16 yaşına geldiğinde bir konsültasyona ihtiyaç vardır. Sonraki kontroller sırasında üçüncü azı dişlerini uyarı işaretleri için değerlendirmeye devam edeceğiz.

Ağzınızın arkasına yakın bir yerde baskı hissediyorsanız veya diğer dişlerinizde çapraşıklık fark ediyorsanız, yirmi yaş dişlerinizi muayene ettirmeye değer. Dişlerin basıncı veya açıları, çevresindeki diş yapılarını kademeli olarak etkiliyor olabilir.