Kanal Tedavisi

Diş kaybıyla mı karşı karşıyasın? Gülüşünüzü kurtarmak için tasarlanmış nazik bir alternatif tedavi vardır: kanal tedavisi (aynı zamanda endodontik tedavi olarak da bilinir). Bir kanal ile hasarlı dişinizi koruyabilir ve işlevini birkaç yıl daha uzatabiliriz.

Endodontik Tedavi nedir?

Kanal tedavisi sırasında hasarlı sinir dokusu dişinizden çıkarılır, herhangi bir ağrı veya tekrarlayan apseler durdurulur. Daha sonra içi boş oda dikkatlice temizlenir, ilaçlanır ve kalıcı olarak mühürlenmek için doldurulur. Kök kanalı tamamlandığında, ileride korumak için dişinizin üzerine bir taç yerleştiririz.

Neden Kök Kanala İhtiyacım Var?

Dişinizde büyük bir çatlak veya boşluk olduğunda kök kanallarını öneriyoruz. Endodontik tedaviyi seçmek, dişin değiştirilmesi gerekmemesi için kurtarabileceğiniz anlamına gelir. Esasen, bir kök kanalı doğal dişinizi koruyacaktır, böylece bir çekimden kaçınabilirsiniz.

Apse dişler ayırt etmediği için kanal tedavisi her yaş için uygundur. Küçük bir çocuktan yetişkinlere ve yaşlılara kadar herkes endodontik tedaviden yararlanabilir. Dişiniz etkilenirse işleme ihtiyacınız olabilir.

  1. Şiddetli acı
  2. Derin çatlaklar
  3. Geçmiş travmatik yaralanmalar
  4. Apse
  5. Isıya / sıcak yiyeceklere duyarlılık
  6. Geniş çürüme alanı
  7. Ölen sinir / diş ölümü

Kanal tedavisi almak güvenli ve etkilidir. Bazıları 80’li ve 90’lı yıllarda kullanılan malzemelerin tehlikeli olduğunu söyleyecek; Hangi literatürün önerdiğine bakılmaksızın, bu materyaller artık kullanımda değildir. Kullandığımız modern malzemeler son derece güvenlidir ve dünya çapında diş hekimleri tarafından tavsiye edilmektedir.

Nazik ve etkili bir prosedür sağlamak için, genellikle endodontik tedaviyi her biri yaklaşık 30-40 dakika süren üç randevuda aşamalıyoruz. İlk ziyarette dişi uyuşturur ve siniri çıkarırız. Tercih ederseniz sedasyon mevcuttur. Ek tedavi aşamalarını tamamlamak için sırasıyla iki ve dört hafta içinde döneceksiniz.

Bazı diş hekimleri, kök kanal randevusu başına 1-1,5 saat kadar rezervasyon yapar. Bununla birlikte, deneyimli diş hekimimiz, diş hekiminin muayenehanesinde geçirdiğiniz zamanı azaltan daha verimli prosedürler sunmamıza olanak tanıyan endodontik tedavi konusunda kapsamlı eğitim ve deneyime sahiptir.

Enfeksiyon veya sinir ölüm senin diş sergiler açarsa, değerlendirme yapılır. Röntgen çekilir. Radyografi bize apse veya agresif enfeksiyon dahil olmak üzere tüm kökün içindeki ve çevresindeki alanları gösterecektir. Bu noktada, sinir hasarının olup olmadığını belirlemek için muayene sırasında bir dizi test de yapabiliriz.

En iyisi, agresif bozulma restorasyon seçeneğini engellemeden önce apse dişlere mümkün olduğunca çabuk baktırmaktır.