Diş Çürüğü

Diş çürüğü nedir, neden olur?

Diş çürüğünün başlıca sebebi plaktır.24 saat bu plak ağzımızda kalırsa zamanla çürükler oluşur. Evet diş plaklarından bahsediyoruz. bunu engellemek için ne yapmalıyız?

DİŞ ÇÜRÜĞÜ

Oluşan plaklar 24 saat içerisinde temizlenmezse toksik atığı üretecek seviyeye ulaşırlar, asit oluştururlar. Bunlar diş minesine zarar verirler çözünmelere ve aşınmalara sebebiyet verirler. Tıpkı tuz ruhu gibi düşünebilirsiniz. Aşınan yerlerde kahverengi lekeler oluşur. Zamanla aşınma fazlalaşır. bur oluşan derin oyuklara ÇÜRÜK diyoruz..

Hekiminiz bu çürüğü ve aşamasını rahatlıkla tespit edebilir. Bazen iğne ucu kadar bir madde kaybı olsa da bunun çözümü için hekiminize başvurmanız gerekebilir ki bu çürük başlangıcıdır.

Kısaca özetlersek; dental plak atığının dişlerimizin sert dokusunda yaptığı harabiyete çürük diyoruz. Eğer düzenli olarak günde iki defa fırçalarsak çürük oluşumunu engelleriz.

Boşluğun olup olmadığını nasıl anlarsın? İzlenecek en yaygın işaretlerden bazıları şunlardır:

  • Belirli yiyeceklere duyarlılık
  • Dişte pürüzlü veya keskin bir kenar
  • Isırırken ve yerken ağrı
  • Renk değişikliği (kahverengi veya siyah alanlar)
  • Dişlere takılan yiyecek
  • Kıkırdama hissi veya “küçük şoklar”

Diş çürümesinde erken teşhis gerekir. Henüz diş yapısının dış katmanlarında iken ve sinire ulaşmadan önce boşluğu kesmek istiyoruz. Aksi takdirde diş ölebilir veya apse gelişebilir, bu noktada bir kök kanalı gerekli olabilir (ve burada hepimiz önlem almak üzereyiz). Boşlukları olabildiğince küçükken doldurmak, kron gibi daha büyük veya daha güçlü bir restorasyon ihtiyacını da önler.

Duyarlılık veya diş ağrısı zaman zaman bir çürüğü işaret etse de, asemptomatik dişe sahip olmak, çürük olmadığı anlamına gelmez. Herhangi bir rahatsızlık vermeden büyük çürükler görmek alışılmadık bir durum değildir. Bu nedenle, erken müdahale çok önemlidir!

Diş çürüğü tedavisi YAZISINDA DİŞ DOLGULARI İLE İLGİLİ DETAYLARI BULACAKSINIZ. 

Diş çürüğü tedavisi için erken dönem kesin tedavi biçimi diş dolgusudur. Diş dolgu çelşitleri ve diş dolguu fiyatları için başlıktaki linki takip edebilirsiniz.

Dolgu ile kurtarılamayacak durumda olan dişler için tedavi yöntemidir. Başlıktaki kanal tedavisi linkini takip ederek detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Son aşamada yapılır